Zdaniem Coin Metrics aż 1,5 BTC mogło zostać bezpowrotnie utraconych

Zdaniem Coin Metrics aż 1,5 BTC mogło zostać bezpowrotnie utraconych

Jak zapewne wszyscy wiemy Bitcoin (BTC) jest już z nami od ponad dekady. Najprawdopodobniej jako pierwsza cyfrowa waluta cieszy się największą popularnością Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że nie można wydobyć więcej niż 21 milionów monet tej kryptowaluty. Mimo upływającego czasu nadal nie wykopano jeszcze wszystkich Bitcoinów (BTC). Jak donoszą najnowsze dane jakiś miesiąc temu, liczba wydobytych monet sięgnęła poziomu 18 milionów.

Powyższa liczba uwzględnia jednak tylko wydobyte Bitcoiny (BTC). Nie zostały w niej jednak zawarte te, które zostały utracone, spalone, skradzione czy też najzwyczajniej w świecie zapomniane. Zdaniem Satoshiego Nakamoto utracone monety powodują, że Bitcoin (BTC) bedący w posiadaniu innych osób tracą na swojej wartości.

Serwis Coin Metrics przedstawił analizy, które szacują rzeczywistą liczbę tej waluty cyfrowej będącej obecnie na rynku oraz podał wartości utraconych Bitcoinów (BTC). Badacze próbowali rzetelnie ustalić zarówno ile monet zostało utraconych bezpowrotnie, jak i co było tego przyczyną. Szczególnie istotnym aspektem było określenie tego drugiego aspektu ich analizy. W tym celu dokonali podziału Bitcoinów (BTC) na dwie grupy:

  • zapewne utracone monety 
  • prawdopodobnie utracone monety.

Zapewne utracone monety Bitcoin (BTC)

To takie, co do których analitycy Coin Metrics mają niemal 100% pewność, że zostały bezpowrotnie utracone. W tej grupie znajdują się nagroda za wykopanie pierwszego bloku Bitcoina. Z niewiadomych powodów bonus o wartości 50 Bitcoinów (BTC) nie może zostać wydany. Wynika to z formuły, zawartej w kodzie bloku 0.

Opublikowany raport uwzględnia także transakcje bazowe, które to w przeszło dziesięcioletniej historii Bitcoina (BTC) zostały zduplikowane przynajmniej kilka razy. W rezultacie końcowym spowodowało to utratę kolejnych 100 Bitcoinów (BTC).

Analitycy Coin Metrics wspominają również o nagrodach nieodebranych przez kryptowalutowych górników. Sieć Bitcoin nie sprawdza bowiem, czy górnicy nie otrzymują mniejszych nagród o tych, które rzeczywiście im przysługują. Mowa tu o kolejnych ponad 30 Bitcoinach (BTC).

Prawdopodobnie utracone monety Bitcoin (BTC)

To takie, co do których nie można mieć 100 % pewności, że zostały utracone. Nie oznacza to jednak, że istnieje realny sposób na ich odzyskananie. Jest to możliwe np. w sytuacji, gdy właściciel Bitcoin (BTC) najprawdopodobniej zagubił prywatny klucz. Co powoduje, że fizycznie nie ma dostępu dwo swoich cyfrowych monet. Szacuje się, że po roku 2010 aż 1 496 907 monet zostało utraconych właśnie w ten sposób. Następne 4 822 Bitcoin (BTC) poszło na straty w wyniku błędów skryptu oraz używania fałszywych adresów. Na chwilę obecną liczbę prawdopodobnie utraconych monet określa się na poziomie 1 5001 730 Bitcoinów (BTC).

Innymi słowy bazując na danych płynących z analizy Coin Metric około 16,5 miliona Bitcoinów (BTC) jest rzeczywiście na rynku. Reszta z 18 milionów wydobytych monet przepadła.

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.