Wenezuela oszalała na punkcie Bitcoina

Wenezuela oszalała na punkcie Bitcoina

Wenezuela, jako kraj który w przeszłości była jedną z największych potęg finansowych Ameryki Południowej, obecnie chyli się ku gospodarczemu upadkowi. W przeszłości to właśnie ten kraj mógł poszczycić się bardzo wysokim standardem życia i ogólnego bogactwa, czego źródłem były ogromne pokłady ropy naftowej odkryte na terenie kraju. Pomimo tego naturalnego bogactwa, na które popyt zgłaszały wszystkie kraje świata, Wenezuela popadła w koszmarny kryzys gospodarczy. Obecnie kraj, którego zasoby ropy porównywane były z Arabią Saudyjską, boryka się z niespotykaną na skalę światową hiperinflacją.

Uzależnienie polityki kraju od sprzedaży surowca receptą na hiperinflację

Wenezuela świadoma wartości ropy naftowej, niejako uzależniła całą politykę społeczną oraz prorodzinną od sprzedaży tego surowca. W momencie jednak gdy ceny ropy naftowej spadły, finanse państwa odczuły to w bardzo bolesny sposób a pierwszą linią cięć budżetowych było właśnie ograniczanie dotacji na politykę prospołeczną.

By w jakiś sposób ratować finanse gospodarki, rząd Wenezueli zdecydował się na drastyczny dodruk pieniądza, co miało poprawić bieżącą sytuację kraju. Ten ruch jednak spowodował nagłą zapaść systemu pieniężnego w kraju oraz doprowadził do potężnych wzrostów cen wszystkich produktów i usług w Wenezueli.

Chętni na bitcoina dostali nowe opcje inwestycyjne – wzrost 20%

Masowe kupowanie kryptowaluty ratunkiem dla Wenezueli?

Pomimo uratowania wielu programów społecznych, dotacje dla biednych rodzin są nic nie warte ze względu na bardzo niską wartość pieniądza. Dlatego właśnie w ramach ostatecznego ratunku, obywatele Wenezueli rozpoczęli proces kupowania kryptowaluty, która wciąż ma bardzo wysoką wartość oraz potencjał do wzrostu.

Masowe kupowanie kryptowalut, szczególnie najpopularniejszej z nich – bitcoina, jest domeną mieszkańców krajów, które borykają się lub są zagrożone widmem wysokiej inflacji. Wśród krajów, których wolumen transakcji bitcoina jest najwyższy to Wenezuela, Kolumbia, Peru, Hong Kong, Chile, Argentyna, Iran oraz Egipt.

Z opisu wymienionych krajów widać, iż to właśnie Ameryka Południowa i jej państwa wiodą prym w obszarze zakupu kryptowalut. Jest to bezpośrednio związane z coraz bardziej napiętą sytuacją gospodarczą w tym regionie.

Zakup Bitcoin w 2020 roku. Najważniejsze informacje!

Jak powszechnie wiadomo, Wenezuela również postanowiła wyemitować swoją własną kryptowalutę o nazwie Petro. Wenezuelska kryptowaluta jednak nie spełniła pokładanych nadziei i nie spotkała się z entuzjazmem na rynku kryptowalut. Przyczyną tak chłodnego przyjęcia Petro z jednej strony jest ograniczone zaufanie do działań rządu, a z drugiej strony pokazuje, że kryptowaluty emitowane przez rząd są zaprzeczeniem idei kryptowalut, które miały być niezależne od woli jakichkolwiek rządów oraz gospodarki scentralizowanej któregokolwiek państwa.

Jeżeli rząd obecnej głowy państwa, Nicolasa Maduro nie rozwiąże krytycznej sytuacji gospodarczej państwa, Wenezuela może stanąć nad finansową przepaścią, z której niezwykle ciężko się podnieść. Istnieje jednak nadzieja, iż bitcoin uratuje gospodarkę w przypadku potencjalnego wzrostu swojej wartości.

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.