W obiegu znajduje się rekordowy skok gotówki.

W obiegu znajduje się rekordowy skok gotówki.

W obiegu znajduje się rekordowy skok gotówki.

Podczas pandemii nasi rodacy chyba nie ufali bankom. Zaczęli wypłacać masowo gotówkę z bankomatów. W miesiącach marzec i kwiecień w obiegu przybyło grubo ponad 46 miliardów złotych.

Rekordowy skok gotówki, która aktualnie jest w obiegu

Z danych najnowszych pochodzących z banku Pekao wynika, że tylko i wyłącznie w samym kwietniu wartość gotówki obiegu wyniosła dokładnie 272,8 miliardów złotych. Musimy na tym etapie zaznaczyć, że jest to o 20,2 miliarda złotych więcej, aniżeli miesiąc wcześniej. W marcu bowiem wzrost wyniósł dokładnie 26,3 miliardów złotych. Normalnie to był największy w historii skok.

W marcu bieżącego roku gotówki w obiegu było tak naprawdę o 21,3 procenta więcej, niż dokładnie w roku ubiegłym. W kwietniu było to już 29,4 procent. Jest to z kolei najwyższy wynik w historii danych tego typu. Ta zaś sięga roku 1998, a więc okresy, gdy to płatności przy pomocy kart oraz także przez sieć jeszcze nie były tak – mówiąc delikatnie – popularne.

Co się aktualnie dzieje?

Dowiedzmy się dokładnie jaki jest tak naprawdę tego powód? Przecież w teorii, to w dobie pandemii wszyscy Polscy przynajmniej powinni chcieć płacić za swoje zakupy przy pomocy kart oraz przez sieć. Powinniśmy w ten sposób postępować, aby się nie zarazić koronawirusem. Jak pokazuje ten przykład działo się całkiem inaczej. Być może tego powodem były pojawiające się na każdym kroku fake newsy. Mogliśmy ich mnóstwo znaleźć chociażby w Internecie. Te wspomniane fake newsy sugerowały, że w bankach tak naprawdę brakuje już monet i banknotów. Może chodziło o coś zupełnie innego? Czy możliwe, aby powrócił strach przed upadkami banków, który doskonale pamiętajmy z roku 2008?

Ekonomiście z Santander Bank Polska uważają, że najwidoczniej Polacy wypłacali masowo gotówkę przez pewną obawę o zaburzenia elektronicznych płatności.

Do tego można także dodać, że w miesiącu kwietniu Polacy po prostu mieli dużo mniej okazji do wydawania swojej gotówki (ten brak możliwości zamieniłby się w prawdziwe depozyty przedsiębiorstw), a poza tym szara strefa funkcjonująca w sektorach objętych zamrożeniem (na przykład fryzjerskich usług) wymaga już posługiwania się w sposób fizyczny istniejącym materialnie pieniądzem.

Z danych Narodowego Banku Polskiego równocześnie wynika, że w miesiącu kwietniu domowe gospodarstwa wycofywały pieniądze ze swoim lokat. Co ciekawe jest to – 12,4 miliarda, 11,3 procent rok do roku. Jak najbardziej ma to ogromny związek z coraz to gorszą ofertą samego oprocentowania. Z czego ta gorsza oferta wynika? Oczywiście wynika to tak naprawdę z cięcia stóp bezpośrednio przez Radę Polityki Pieniężnej. Część wycofanych środków z lokat jak najbardziej może zostać wykorzystywana na zakup dokładnie obligacji skarbu państwa. Okazuje się, że obligacje skarbu państwa w miesiącu kwietniu sprzedawały się wyjątkowo dobrze. Był to prawdziwy rekord. Takie informacje otrzymaliśmy od Michała Żuławińskiego na portalu bankier.pl

Rok 2020 przynosi wiele niespodzianek.

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.