Po raz kolejny pojawiła się próba walki o ETH bitcoina

Po raz kolejny pojawiła się próba walki o ETH bitcoina

Kolejna walka o ETF bitcoina

Operator giełdowy CBOE BZX Exchange po raz kolejny wystąpiła do Komisji Papierów Wartościowych i Gełd SEC o możliwość notowania ETF bitocoina i utworzenie VanEck Bitcoin Trust. Warto podkreślić, że już to już kolejna próba tego typu, ponieważ wcześniejsze SEC sukcesywnie odrzucał. Pod koniec 2020 roku CBOE BZX Exchange podjęło kolejną próbę, która opiera się przede wszystkim na wcześniejszym zgłoszeniu S-1, które złożyła firma VanEck. We wniosku przedstawione zostały kolejne kroki, jakie chcą podjąć, aby wprowadzić na rynek pierwszy amerykański fundusz ETF bitcoina. Sugerowana modyfikacja miałaby polegać przede wszystkim na notowaniu i handlowaniu udziałami w VanEck Bitocin Trust według ustalonych reguł BZX 14.11 (e) (4). Według niej akcje powiernicze, które opierają się na towarach można będzie wymienić na Bitcoin.

Po raz pierwszy taka propozycja pojawiła się w czerwcu 2016 roku. Była inicjatywą Cemerona i Tylera Winklevoss, którzy założyli popularną giełdę kryptowalut Gemini.

Czym jest ETF?

Skrót ETF oznacza po prostu fundusz inwestycyjny. Obraca się nim w taki sam sposób, jak akcjami. Do momentu, gdy rynek jest otwarty gracze giełdowi mogą swobodnie nimi operować, tzn. kupować lub sprzedawać. ETF bitcoina regularnie sprawdza aktualną cenę BTC i tym samym umożliwia inwestorom, którzy rozważają zakup tej kryptowaluty, ale nie są jeszcze do tego przekonani, uzyskać ekspozycję na aktywo. Dzięki temu stają się oni posiadaczami akcji bitcoina, a nie samą kryptowalutą. Bitoin ETF byłby więc zdecydowanie bardziej dostępnym instrumentem, niż inne, które są otwarte wyłączne dla akredytowanych inwestorów i wymagają określonej minimalnej inwestycji, która dla wielu jest zaporowa.

Mimo, iż amerykańskie organy regulacyjne jeszcze nie podjęły decyzji odnośnie ETF, to ogólny krajobraz regulacyjny znacznie się zmienił. W lutym 2021 roku Kanada została pierwszym krajem Ameryki Północnej, który uregulował ETF i zatwierdził fundusz Purspose (BTCC) oraz Evolve (EBIT).

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.