Kupować Bitcoin już teraz? – Czy to jest najlepszy w 2020?

Kupować Bitcoin już teraz? – Czy to jest najlepszy w 2020?

Bitcoin

Bitcoin spadł o prawie 50% i wielu zastanawia się, czy kupować go własnie teraz. Burzliwa sytuacja na wykresie BTC nie ułatwia podjęcia decyzji.

Burza na rynku BTC

Sytuacja z bitcoinem lubi się powtarzać, zwyżka, a potem gwałtowne korekty. Ostatnie dni to jednak względna stagnacja w obrębie 5000-5500 USD i wielu inwestorów zastanawiało się, czy był to dobry moment na jego zakup. Sprawy nie ułatwiają komentarze odnośnie do sytuacji, w których Bitcoin spadnie poniżej 5000 USD, a nawet runie do 1000 USD (np. wróg Bitcoina, Peter Schift), a z drugiej strony, że pozbiera się za moment i wystrzeli do góry. A wszystko to opinie analityków i “ekspertów”.

Kto ma rację, nie wiadomo, ale za to zamęt wywołują wszyscy. Przy tym niepewność wywołuje lęk i jest to widoczne na całym rynku kryptowalutowym. Sytuacja na dziś (20 marca, godzina 8.22) to kurs zwyżkujący, a Bitcoin kosztuje 6276.72 USD. Czy to oznacza powrót koniunktury?

Wygląda na to, że ceny na poziomach 5000 USD skusiły inwestorów do kupna Bitcoina i dla nich zysk wynosi już ponad 20%. Nadal jednak pozostaje on w dużym dołku w stosunku do ostatnich szczytów przed kryzysem koronawirusowym. Zresztą w tym wypadku w kość dostało nawet złoto, a to oznacza, że praktycznie nie ma już aktywa odpornego na kryzysy. Albo raczej należy powiedzieć, nic nie jest odporne na panikę. Na czym więc opierać się, inwestując w Bitcoin?

Na czym opiera się Bitcoin?

Dlaczego Bitcoin powstał i jakie daje korzyści jego posiadaczom. Czy było to umożliwienie spekulacji, w które nie mogły ingerować banki centralne? To może przychodzić do głowy, ale nie taką ideą kierował się Satoshi Nakamoto i choć obecnie Bitcoin stał się aktywem, na którym można zarobić, to jego pierwotne fundamenty były inne.

Głównym powodem powstania BTC była ochrona przed inflacją lub hiperinflacją, jakie dotykają pieniądze fiducjarne. Bitcoina nie można dodrukowywać w nieskończoność, jak ma to miejsce z dolarem czy złotówką. Ilość bitcoinów, to 21 milionów i ani jednego więcej, a więc jest to środek płatniczy o charakterze deflacyjnym.

Bitcoin może być użyty przy dużych transakcjach i przy niskich opłatach transakcyjnych. gdzie nie są potrzebni pośrednicy. Dodatkowo czas dokonania przelewu ulega skróceniu, a zarzut o niskiej skalowalności Bitcoina można zniwelować, gdyż rozwiązują ten problem takie narzędzia, jak np. Lighting Network.

Sam Satoshi Nakamoto nie spodziewał się zapewne tak ogromnego sukcesu Bitcoina, ale jego popularność została niestety oparta o spekulacje. Niedoświadczeni gracze weszli na rynek, nastąpił bum, a potem szereg dotkliwych korekt. Inwestując w Bitcoin trzeba mieć na uwadze nie tylko zysk na ewentualnych wzrostach, ale nie zapominać, że spadki nie szkodzą królowi kryptowalut ze strony technicznej.

Bitcoin zdaje się powoli wracać do formy i jego cena delikatnie rośnie, jednak tym rynkiem ciągle jeszcze rządzą przede wszystkim emocje. Panika wywołana koronawirusem nie minie z dnia na dzień, za to nieuchronnie zbliża się halving, którego nie ma możliwości przełożenia, nawet gdyby cała społeczność tego zapragnęła. Wielu uważa, że jest to klucz do potężnych wzrostów, ale dużo zależy od sytuacji na froncie walki z koronawirusem.

Trzeba również wziąć pod uwagę to, że ze względu na kryzys, trzeba będzie wpompować w rynek sporo nowych pieniędzy, a to ponownie obniży wartość walut fiducjarnych. Może więc jednak Bitcoin jest przystanią, nad którą warto się zastanowić, chociaż w żadnym razie nie można traktować tych słów jako porady inwestycyjnej.

 

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.