Nazwa „kryptowaluta” składa się z dwóch członów. Pierwszy z nich swą nazwę wziął od kryptologii, nauki o sposobach przekazywania informacji, chroniących dostępu do nich.
Kryptologia uznawana jest obecnie za gałąź informatyki oraz matematyki. Związana jest także z teorią informacji, bezpieczeństwem komputerów oraz inżynierią. Dotyczy ona wszystkich korzystających z bankomatów lub haseł internetowych.
Spis treści artykułu
Polskie prawo a kryptowaluty
Brak jest odrębnych uregulowań skierowanych ku kryptowalucie. Konieczne jest korzystanie z przepisów i z ich użyciem odpowiadanie na pytania dotyczące kryptowalut.
W okresie letnim minionego roku wprowadzono definicję kryptowaluty. Zapoczątkowała to ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Ustawa ta poprzez wirtualną walutę rozumie odwzorowanie wartości w sposób cyfrowy, które jednocześnie nie stanowi:
- prawnego środka płatniczego emitowanego przez NBP, banki centralne innych krajów oraz innego rodzaju organy publiczne;
- międzynarodowej jednostki rozrachunkowej ustanowionej przez międzynarodową organizację oraz akceptowaną przez kolejne kraje do niej należące lub z nią współpracujące;
- pieniądza elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych;
- instrumentu finansowego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi;
- weksla lub czeku.
Jak również waluta wirtualna jest wymienialna na prawne środki płatnicze w obrocie gospodarczym, a także podlega akceptacji jako środek wymiany. Może być elektronicznie przechowywana, przeniesiona. Stanowi także przedmiot handlu elektronicznego.
Jakie obowiązują w Polsce ustawy dotyczące kryptowalut?
Dodatkowo według Ustawy, waluta wirtualna jest wartością majątkową, ale nie jest prawem majątkowym. Zdania na ten temat są podzielone. Można ją zaliczyć do praw majątkowych z uwagi na:
- posiadaną wartość ekonomiczną;
- konstrukcję łańcuchową, która umożliwia korzystanie z wyłączeniem osób z zewnątrz;
- jej zbywalny charakter.
Czy jednak można wystawić np. weksel w kryptowalucie lub uregulować z jej użyciem zobowiązania?
Zgodnie z obowiązującym prawem – niestety nie.
Jak mówi art. 227 ust. 1 Konstytucji — prawo emisji pieniądza przysługuje jedynie NBP, z kolei zgodnie z ustawą o NBP — znakami pieniężnymi Rzeczpospolitej Polskiej mogą być banknoty oraz monety typu złote i grosze. Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym etherum, bitcoin oraz pozostałe kryptowaluty, nie mogą być obiegowym pieniądzem, nie posiadają także atrybutów typowych dla legalnego środka płatniczego. Co więcej, weksel nie może zostać wystawiony w walucie, która nie ma obiegu prawnego w żadnym państwie, a dotychczas żadne państwo nie zdecydowało się na tego typu krok.
Podsumowanie zagadnień związanych z kryptowalutami
Swą popularność kryptowaluty zawdzięczają możliwości wykonywania przelewów w dowolne miejsce na świecie. Metoda ta jest tańsza niż inne sposoby i znacznie od nich szybsza. Kryptowaluty można wydobyć samodzielnie, stąd porównanie ich do kruszcu, który również nie jest łatwy do zdobycia i posiada ograniczoną ilość zasobów.
Czy dzięki nowym technologiom nasze życie będzie łatwiejsze i czy bitcoin stanie się złotem obecnego wieku?
Wszystko stanie się jasne z czasem.