Długa droga bitcoinowych bankomatów. Ile dziś ich mamy na świecie?

Długa droga bitcoinowych bankomatów. Ile dziś ich mamy na świecie?

Rośnie liczba bitconowych bankomatów. Na świecie bitomaty są instalowane codziennie, a właśnie ich ilość przekroczyła liczbę 7 000 urządzeń w 75 krajach. W ilości pracujących bitomatów przodują Stany Zjednoczone, ale Polska nie ignoruje pod tym względem zapotrzebowania. na którym miejscu w wyścigu jesteśmy?

75 krajów z 7014 bitomatami. Gdzie pracuje najwięcej?

Posiłkując się danymi z Coin ATM Radar w tej chwili pracuje na świecie co najmniej 7014 bankomatów kryptograficznych, nazywanych popularnie bitomatami, a w których można wymienić Bitcoina lub inne kryptowaluty na gotówkę, a takze dokonać zakupu kryptowalut za pieniądz fiducjarny. Z danych wynika, że od listopada 2019 roku ich liczba wzrosła o ponad tysiąc.

Dane pokazują jeszcze coś innego, a mianowicie to, że na świecie montowanych jest każdego dnia 12 nowych tego rodzaju urządzeń. Widząc to, można być wręcz pewnym, że masowa adopcja kryptowalut jest właściwie w toku i podlega masowemu wdrażaniu.

Sprawdź więcej na forum:

Fakt, że większość bitomatów obsługuje wyłącznie najpopularniejszą kryptowalutę świata, czyli Bitcoina nieco euforię tonuje, ale coraz więcej z nich obsługuje transakcje również w innych cyfrowych walutach. Najwięcej z nich obsługuje Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Dash (DASH) oraz Litecoina (LTC), ale niewielka liczba pozwala również na operacje w Zcash (ZEC), Monero (XMR), czy Dogecoin (DOGE).

Z tych 7014 maszyn zainstalowanych w 75 krajach aż około 72% obsługuje teren stanów Zjednoczonych, a ich dokładna liczba wynosi 5039. Druga Kanada ma w tym wypadku na swoim terenie zaledwie 750 urządzeń, a razem wyraźnie przodują w adopcji kryptowalut, a przynajmniej pod tym względem.

Dla historycznej wzmianki, pierwszy bankomat kryptowalutowy zainstalowała Kanada w roku 2013, gdzie w kawiarni w Vancouver został umieszczony przez firmę Robocoin, ale USA znacznie do dziś Kanadę wyprzedziły.

Europa jest pod tym względem daleko w tyle, ale nie całkowicie w niebycie. Wielka Brytania przoduje z 330 bitomatami, zajmując ostatnie miejsce na podium w skali świata, a w naszym kraju działa 57 bitomatów, co w globalnym rankingu daje nam wysokie, bo aż 12 miejsce na 75 państw. Rozkład bitomatów w Polsce, to 28 w Warszawie, 12 w Krakowie i 4 we Wrocławiu.

Czym są tzw. bitomaty?

Z wyglądu są urządzeniami przypominającymi zwyczajne bankomaty, pod względem funkcjonalności różnią się jednak znacząco. Za ich pośrednictwem można zakupić w każdym z nich kryptowalutę, chociaż zazwyczaj jest to jeszcze wyłącznie Bitcoin i po aktualnym kursie. Po podaniu adresu portfela, zakupiona kryptowaluta trafia tam bezpośrednio.

Część, a prawdopodobnie większość bitomatów, pozwala również na sprzedaż kryptowaluty, czyli na bezpośrednią jej wymianę na gotówkę. Wówczas operacja polega na przesłaniu kryptowaluty pod podany przez urządzenie adres, a po zatwierdzeniu transakcji urządzenie wydaje ustaloną ilość fiducjarnego pieniądza w gotówce.

Niewielka liczba urządzeń w skali świata mocno jeszcze ogranicza ten sposób obrotu kryptowalutami, chociaż plusem bitomatów jest duża prywatność. Wadą może być nieco wyższa prowizja za transakcje, w porównaniu do krytpowalutowych giełd.

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.