Bitcoin futures z wynikiem 20 mld USD. Czy to będzie dobry rok?

Bitcoin futures z wynikiem 20 mld USD. Czy to będzie dobry rok?

Początek nowego roku to wyraźny wzrost zainteresowania kontraktami futures na bitcoin. Wczorajszy dzień zaowocował aż 20 miliardami dolarów obrotu na tych kontraktach, a to może sugerować, że rok 2020 będzie rokiem instrumentów pochodnych bitcoina.

W roku 2017 Chicago Board Options Exchange (CBOE) oraz Chicago Mercantile Exchange (CME) udostępniły inwestorom instytucjonalnym możliwość handlowania instrumentami pochodnymi BTC i z miejsca kontrakty te stały się popularne, a ich popularność ciągle wzrasta. Widać to chociażby po doniesieniach Skew (@skewdotcom)  opublikowanych na Twitterze, gdzie widać jak bardzo wzrósł wolumen dzienny kontraktów futures na bitcoiny na 12 jednych z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych. Pośród danych obejmujących ostatnie 30 dni wyraźnie uwidacznia się szczyt wczorajszy, gdzie rynek odnotował wartość obrotów przekraczającą sumę 20 miliardów USD.

Największe aktywności pod tym względem odnotowały giełdy BitMEX, Huobi oraz OKEx, a już po kilku dniach od uruchomienia opcji futures również na altcoiny, do tego grona dołączyła również giełda Binance. Co do innych znanych giełd, jak CME I Bakkt, ich udział w tych kontraktach jest na razie niewielki.

2020, rokiem handlu instrumentami pochodnymi kryptowalut?

Wzrost i to nawet gwałtowny zainteresowania tą formą inwestycji był już zauważalny w końcu roku 2019 i szczególnie ze strony inwestorów instytucjonalnych, a obecny wzrostowy trend na kontraktach futures może prognozować rok 2020 jako najważniejszy w dotychczasowej historii handlu instrumentami pochodnymi kryptowalut.

Listopad 2019 był miesiącem giełdy kryptowalutowej Bakkt, gdy ogłoszona została jako główny pomost pomiędzy Bitcoinem a inwestorami instytucjonalnymi. W ciągu jednego listopadowego dnia Bakkt osiągnął rekordowy poziom wolumenu wynoszący 42.5 miliona dolarów w kontraktach futures na bitcoina.

To jednak wcale nie koniec, gdyż w przyszłym tygodniu największa na świecie giełda krypto futures, CME będzie wprowadzała kontrakty futures do swoich opcji, a co jest spowodowane zapotrzebowaniem rynku na tego rodzaju inwestycje przede wszystkim ze strony instytucji. CME słucha rynku, co widać było po podwojeniu miesięcznych limitów otwartych pozycji do 10 000 BTC już we wrześniu 2019 roku.

Jaki wpływ ma futures na samego Bitcoina?

Powyżej opisane wzrosty mogą wskazywać na wyraźne dojrzewanie rynku Bitcoina.

Widać to po wzroście zaangażowania w rynek dużych instytucji, które pomimo zwyczajowej niestabilności i ciągłej nowości aktywów cyfrowych, przy możliwości inwestowania za pomocą tradycyjnych narzędzi rynku kapitałowego, wyraźnie zmienia nastawienie do samych kryptowalut.

Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo i to dość duże, że cały ruch na futures jest oparty wyłącznie o spekulacje, a instytucje nawet nie starają się zrozumieć rynku Bitcoina i stojącej za nim technologii. To zaś może na dłuższą metę być dla Bitcoina i innych kryptowalut szkodliwe.

Join the discussion

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.